Dijital Tomografi

Diş hekimliğinde teşhis ve tedavi açısından görüntüleme yöntemleri oldukça önemlidir. X-ışınlarının keşfinden bu güne teknolojinin de ilerlemesiyle, görüntü elde etmede önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Geleneksel yöntemlerin yanı sıra dijital tomografinin de diş hekimliğinde kullanılmaya başlanmasından sonra 3 boyutlu dijital tomografi ile görüntüler (3D) elde edilmiştir. Bilgisayar yazılımlarıyla bu görüntüler üzerinden farklı kesitler elde edilerek objelerin uzaysal olarak her yönden incelenmesi sağlanmıştır.

Dijital diş hekimliği

 

Dijital tomografiler daha kısa aralıklarla kesitler alarak ayrıntılı ve net görüntüler elde etmekte ve bu kesitler birleştirilerek bilgisayar ortamında renklendirilip 3D görüntüler elde edilmektedir. Sunduğu geniş imkanlarından dolayı endodontik tedavide, ortodontide, ağız diş ve çene cerrahisinde, pedodontide ve protetik ve implant uygulamalarında oldukça geniş kullanım alanı bulmaktadır.

 

Dijital Tomografi
Dijital Tomografi

 

Alışılagelmiş tomografi sistemine göre daha başarılı ve daha net görüntüler elde edilmekte ve tedavi için daha net kararlar alınmasına olanak tanır. Ayrıca bilgisayar ortamında renklendirilip 3 boyutlu haliyle görüntülenme imkanı geniş imkan sunar tedavi aşamalarını oldukça kolaylaştırır.

Dijital Tomografinin Avantajları

  • Periapikal, oklüzal, panoramik gibi 2 boyutlu filmlerin yetersiz kaldığı durumlarda implant planlaması, çene içi kist ve tümör benzeri patolojilerin görüntülenmesinde 3 boyutlu dijital tomografi büyük kolaylık sağlamaktadır.
  • Dijital tomografi ile radyasyon dozu geleneksel (konvasyonel) tomografilere göre azaltılmıştır.
  • Dijital tomografi ile elde edilen görüntüler üzerinde ölçümler kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Böylece implant cerrahisinde uygulanacak implantın çapı ve boyu dijital tomografi ile alınan görüntü üzerinde implant cerrahisinden önce planlanabilmektedir.
  • Panoramik filmlerde kemik yoğunluğu bilinemez ancak dijital tomografi ile alınan görüntülerde kemik yoğunluğu sayısal kesinlikle bilinebilir.

 

1