Dijital Diş Hekimliği

Dijital Diş Hekimliği

Dijital Diş Hekimliği Nedir?

Dijital diş hekimliği, diş hekimliğinde yapılan işlemlerin güncel teknoloji kullanılarak ağız içi tarayıcı ve bilgisayar kullanılmasıyla gerçekleştirilmesidir.

Dijital diş hekimliği, diş tedavisi yapılırken karşılaşılan her adımın bilgisayar tabanlı, dijital bileşenleri destekleyen cihazların kullanımına dayandığı için aşamalarda meydana gelebilecek hatalar en aza indirilmiş olup kısa sürede yaşam boyu kullanılabilecek tedavi imkanları sunmaktadır.

Dijital diş hekimliği
CAD/CAM nedir

CAD/CAM Nedir?

CAD/CAM bilgisayar destekli üretim anlamına gelmektedir. Yeni nesil dijital diş hekimliğinde CAD/CAM teknolojisi kullanılarak hatalar en aza indirilir ve kısa sürede yaşam boyu kullanılabilecek tedavi imkanları sunulur. Teknoloji çağının getirisi olarak diş hekimliğinde de teknolojiyi en iyi şekilde kullanmaktayız.

CAD/CAM Teknolojisinin Geleneksel Yöntemlerden Farkı Nedir?

CAD/CAM teknolojisinde, hazırlanan dişlerin ölçüsü kamera yardımı ile fotoğraflanarak dijital şekilde alınır. Elde edilen ölçü 10 mikron (1 mm’nin yüzde biri) hassasiyetindedir. Böylelikle kaplama altında ileride oluşabilecek çürüklerin önüne geçilmiş olur. Dijital olarak alınan ölçü doğrultusunda bilgisayar ortamında dijital diş tasarımı yapılır.

Sanal tasarımlar kazıma ünitesine yönlendirilerek hazır porselen ve zirkonyum bloklar elde edilir. Kısa bir süre içerisinde kenar uyumu, sağlamlık ve estetiği bir arada barındıran restorasyonlar elde edilir. Tüm ağız üç boyutlu olarak görülebildiğinden hazırlanan restorasyonların etrafında gıda birikimi, yükseklik gibi olumsuzluklar gözlenmez.

CAD/CAM Uygulaması
dijital diş hekimliği

Dijital Diş Hekimliğinin Avantajları Nelerdir?

Dijital diş hekimliği ile alışılagelmiş yöntemlere göre kısa sürede tamamlanan ve yaşam boyu kullanılabilecek tedavi imkanı sağlar. Verimliliğin artırarak, kişinin anatomik ağız yapısına birebir uygunlukta sonuç vermesinin yanı sıra maliyet açısından da olumlu etkisi olmaktadır.

CAD/CAM Teknolojisi ile Ne Tür Restorasyonlar Üretilir?

  • Kuron (dakikalar içerisinde hazırlanır doğal renkte üretilir.)
  • Köprü (3-4 saat içerisinde restorasyon tamamlanır.)
  • Zirkonyum köprüler (24 saat içerisinde tam ağız zirkonyum köprüler yapılır.)
  • Porselen Dolgu (inley-onley) (özellikle kanal tedavi ve fazla madde kaybı olan dişlerde dişlerin ilerde kırılmasına karşı kaplamanın en iyi alternatifidir. Kaplama gibi dişin daha fazla madde kaybetmesi yerine eksiği tamamlayacak parça porselen bloklardan üretilerek tedavi dakikalar içerisinde tamamlanır.)
  • Porselen lamina (ön bölgede estetik sıkıntılar yaşayan hastalarımıza en güvenilir ve hızlı çözüm sunar. Renk sıkıntısı ve kalıcı lekelenme olan ama dişlerinin şeklinden memnun olan hastalarda işlemden önce mevcut durum dijital olarak kaydedilir. Sonrasında dişlerin kopyası hazırlanarak aynı orijinal morfolojide laminalar hastaya yapıştırılır. Hasta dişlerinin morfolojisinden memnun değilse yeni bir tasarım yapılır, hastanın onayı alınarak üretime geçilir.)

Teknolojik yenilikler her alanda önem taşımaktadır. Önemli olan teknolojik yeniliğin sürdürülebilir olmasıdır. Diş hekimliğinde de dijitale doğru hızlı bir ivmelenme vardır. Artık ağız içi kamera kullanılarak taranan dişler, kişinin ağız yapısına özel olarak tasarlanıp, üç boyutlu kazıyıcılarda porselen ya da zirkon bloklar kullanılarak üretilebilmektedir.

1