Dijital Diş Hekimliği

Dijital Diş Hekimliği
Batıkent Cad Cam Diş
Cad Cam Diş

CAD-CAM Teknolojisinin Geleneksel Yöntemlerden Farkı Nedir?

 

CAD-CAM teknolojisinde, hazırlanan dişlerin ölçüsü kamera yardımı ile fotoğraflanarak (dijital) alınır. Elde edilen ölçü 10 mikron (1 mm’nin yüzde biri) hassasiyetindedir. Böylelikle kaplama altında ileride oluşabilecek çürüklerin önüne geçilmiş olur. Dijital olarak alınan ölçü üzerine bilgisayar ortamında tasarım yapılır. Hazırlanan sanal tasarımlar kazıma ünitesine yönlendirilerek hazır porselen ve zirkonyum bloklar elde edilir. Kısa bir süre içerisinde kenar uyumu, sağlamlık ve estetiği bir arada barındıran restorasyonlar elde edilir. Tüm ağız üç boyutlu olarak görülebildiğinden hazırlanan restorasyonların etrafında gıda birikimi, yükseklik gibi olumsuzluklar gözlenmez.

CAD-CAM Teknolojisi ile Ne Tür Restorasyonlar Üretilir?

 

  • Kuron (dakikalar içerisinde hazırlanır doğal renkte üretilebilir.)
  • Köprü (3-4 saat içerisinde restorasyon tamamlanabilir.)
  • Zirkonyum köprüler (24 saat içerisinde tam ağız zirkonyum köprüler yapılabilir.)
  • Porselen Dolgu (inley-onley) (özellikle kanal tedavi ve fazla madde kaybı olan dişlerde dişlerin ilerde kırılmasına karşı kaplamanın en iyi alternatifidir. Kaplama gibi dişin daha fazla madde kaybetmesi yerine eksiği tamamlayacak parça porselen bloklardan üretilerek tedavi dakikalar içerisinde tamamlanır.)
  • Porselen lamina, ön bölgede estetik sıkıntılar yaşayan hastalarımıza en güvenilir ve hızlı çözüm sunar. Renk sıkıntısı ve kalıcı lekelenme olan ama dişlerinin şeklinden memnun olan hastalarda işlemden önce mevcut durum dijital olarak kaydedilir. Sonrasında dişlerin kopyası hazırlanarak aynı orijinal morfolojide laminalar hastaya yapıştırılır. Hasta dişlerinin morfolojisinden memnun değilse yeni bir tasarım yapılır, hastanın onayı alınarak üretime geçilir.
Menü
1