Çocuk Diş Hekimliği – Pedodonti

Çocuklar 6 ayda bir diş hekimini ziyarete gelmelidir.

 

Çocuklarda diş hekimi korkusu oluşmaması için çok küçük yaşlardan itibaren diş hekimleriyle tanışmaları sağlanmalıdır. Doğduğu andan itibaren düzenli diş hekimine kontrole gelen çocuklarda dentofobi (diş hekimi korkusu) oluşmayacaktır.

Çocuklarlar kliniğimize ilk geldiğinde öncelikle en küçük işlemden başlanır. Görmüş olduğu bütün aletler tek tek kendisine anlatılır. Oyunlarla parmaklarına, tırnaklarına dolgular yapılır. Güzel hediyeler verilir, hikayeler anlatılır.

Diş hekimliğinde öncelik ağız ve diş sağlığının hiç bozulmamasıdır. Yani koruyucu tedbirlerdir. Koruyucu uygularımız; süt dişlere ve daimi dişlere 6 ayda bir jel flor vernikler uygulayarak dişlerin minerilizasyonlarını destekleyebilir, böylelikle çürüklere sebep olan asit ataklarına karşı bir bariyer oluşturulabilir. Florla ilgili çeşitli spekülasyonlar olmasına rağmen kanıta dayalı bilime dayanarak florün çok faydalı olduğunu görülmektedir.

Daimi dişler ilk sürdükleri zaman çürüğe karşı çok hassastırlar. Daimi dişler sürdükten iki buçuk –  üç sene sonra minerilizasyonlarını tamamlarlar. Bu aşamada asit ataklarına karşı hassas oldukları için dişlere koruyucu tedaviler yapılması oldukça önemlidir.

Ankara pedodonti

Pedodonti – Çocuk Diş Hekimliği

Süt dişlerinde çürük yayılımı çok hızlı olduğundan bir sorun yaşanmasa da düzenli olarak kontrole gelinmelidir. Pratik, koruyucu ve basit uygulamalarla (Örneğin:Fissür sealant – koruyucu dolgu) ileride yaşanacak sorunların önüne geçebilir. Beslenme alışkanlıkları ve diş fırçalama sıklığı takip edilmeli, düzenli hekim kontrolüne getirilmedir.

Kliniğimizde sürekli uzman pedodonti hekimi bulunmaktadır.

Pedodonti yani çocuk diş hekimliği bebeklerin çocukların özel gereksinimli bireylerin ağız ve diş sağlığını öncelikle korumayı hedefleyen ve eğer ağız diş sağlığı sorunları oluştuysa bunları tedavi eden yaş tanımlı bir ana bilim dalıdır.

Kliniğimizde 13 yaşına kadar olan çocuk bireylerin tedavileri yapılmaktadır.
Bebeklerin ağız ve diş sağlığı bakımı nasıl yapılmalıdır?

Bebeklerde ilk diş sürdüğü andan itibaren dişler fırçalanmaya başlanmalıdır. Anne,baba ya da bakıcılar parmak diş fırçaları kullanarak bebeklerin diş bakımlarını yapabilirler. 0-3 yaş arasında pirinç tanesi büyüklüğünde florlü diş macunu, 3-6 yaş arasında bezelye tanesi büyüklüğünde florlü diş macunu, 6 yaştan sonra da diş fırçasının 1/3 kısmını kaplayacak şekilde florlü diş macunu kullanılması gerekmektedir.

12. Aydan sonra bebeklerin annelerini emmesi problem arz etmektedir ve erken çocukluk çağı çürüklerine sebep olabilmektedir.

Bebeklerin ilk dişi sürdüğü andan itibaren diş hekimlerini ziyaret etmeleri gerekmektedir ve 6 ayda bir rutin kontrollerle diş bakımı, ağız sağlığı kontrol edilmelidir.

Süt Dişleri Neden Önemlidir?

Süt dişleri fonksiyon, fonasyon ve estetik gibi görevlerinin yanı sıra aynı zamanda alttan gelen daimi dişler için sürme rehberliği yaparak daimi dişlerin düzgün bir şekilde sıralanmasına ve çene gelişiminin optimal koşullarda olmasına yardımcı olmaktadır.

Süt dişlerini erken zamanda kaybeden çocuklarda, daimi dişler sürme rehberliğini kaybettiği için dönmüş ve çapraz bir şekilde sürecektir. Bunlar da daimi dişlenmede çapraşıklık problemlerine hatta çenede büyüme problemlerine sebep olabilmektedir. Bu nedenle süt dişlerinin fizyolojik düşme zamanlarına kadar ağızda bulunması çok önemlidir.

Menü
1