Dijital Tomografi ve Panoramik Röntgen

Dijital Tomografi ve Panoramik Röntgen Nedir?

Dijital tomografi kemik kalınlığı, anatomik oluşumları (sinüs, sinir, damar vb.) kist, tümör gibi oluşumları en detaylı ve güvenli şekilde görmemizi sağlar. Üzerinde ölçüm yapmamıza olanak verir. Bu doğrultuda yapılan tedavinin kalitesi artar.

Dijital Tomografi ve Panoramik Röntgen

Dijital tomografi ile çekilmiş ağız içi filmi
Dijital Tomografinin Avantajları

Dijital Tomografinin Avantajları Nelerdir?

  • Dijital tomografi, klasik tomografilere kıyasla daha az radyasyon dozu içermektedir. Hasta sağlığı açısından daha az zararlıdır.
  • Hızlı ve oldukça kolay bir görüntüleme yöntemidir.
  • Dijital tomografinin görüntü kalitesi ve görüntü çözünürlüğü oldukça kaliteli olduğundan hasta tedavi planlamalarında en ince ayrıntılar da gözden kaçmaz.
  • Derinlik ve hacim hesaplamaları dijital tomografi yardımıyla titizlikle yapılabilmektedir. Yumuşak doku kalınlığı ve kemik yoğunluğu ölçümü gibi hesaplamalar hasta tedavisi öncesinde hatasız planlanabilir.
  • Dijital görüntü yardımıyla işlem süresi kısalır ve işlem süresi kısalır.

Panoramik Röntgen Nedir?

Panoramik röntgen, kişinin tüm ağız bölgesinin görüntüsünü almaya yarayan bir görüntüleme yöntemidir. Panoramik röntgen yardımıyla, muayene sırasında gözle görülmeyen çürük, kist ve tümör gibi oluşumlar görülebildiğinden diş hekimliğinde oldukça önemli bir görüntüleme yöntemidir.  Dişlerdeki yapısal bozukluklar, apsenin veya iltihabın hangi dişten kaynaklı olduğu, 20 yaş dişlerin çıkma eğilimleri, ara yüz çürükleri, implant tedavisi uygulanması planlanan dişin kemik ölçümü gibi birçok farklı ağız içi problemlerinin teşhisinde kolaylık ve doğru yönlendirme sağladığından muayene öncesinde panoramik röntgen çekilmesi gerekmektedir.

Panoramik röntgen çekimini ifade eden görsel
Panoramik Röntgen

Dijital Tomografi ve Panoramik Röntgen Çekim Süreleri

Panoramik röntgen dijital olarak çekildiği için vücudun tolere edeceği miktardan çok çok daha az radyasyon alınır. (500 adet dijital panoramik film = 1 eski sistem akciğer filmi)

İlginizi Çekecek Gönderiler

1