Diş Protezi

Diş Protezi Nedir?

Dental alanda kullanılan diş protezleri, çeşitli nedenlerden dolayı kaybedilen dişlerin temel fonksiyonlarını (çiğneme, konuşma vb.) geri kazandıran ve estetik anlamda da katkı sağlayan apareylerdir. Genel olarak diş eti hastalıklarının tedavi edilmemesi sonucunda diş ve kemik kaybı meydana gelmektedir. Diş protezi tedavisi ile kaybedilen ağız sağlığı düzeltilir.

Kent Klinik Diş Protezi
Diş Protezi Çeşitleri

Diş Protezi Çeşitleri

Sabit Diş Protezi: Hastanın kendi kendine çıkaramadığı kron-köprü gibi yapıştırma protezlerdir. Sabit diş protezleri kişinin ağız içerisine özel malzeme ile yapıştırılır. Diş eksikliğinde fonksiyon açısından en yaygın kullanılan diş protezi çeşididir.

Hareketli Diş Protezleri: Hareketli diş protezleri hastalar tarafından çıkarılıp takılan, günlük ağız içi bakımına dahil edilmesi gereken diş protezi çeşididir.

Total Diş Protezi: Ağız içerisinde eksik olan tüm dişlerin fonksiyonlarını yerine getirmek amacıyla kullanılan diş protezi çeşididir. Alt ve üst çenede bulunan kemik dokusu yardımıyla kullanılabilen bir diş protezidir ve ‘takma diş’ olarak bilinir. İmplanta el verişli olmayan durumlarda kurtarıcı çözüm yoludur.

Parsiyel Diş Protezleri: Sabit diş protezi uygulanamayan durumlarda tercih edilen diş protezidir. Diş bulunmayan bölgenin önüne yerleştirilip kanca ile tutulduğundan ‘doku destekli diş protezi’ olarak da adlandırılır. Gerektiğinde hasta tarafından takılıp çıkarılabilir ve günlük ağız içi bakımına dahil edilmesi gereken diş protezi çeşididir.

Hassas Tutuculu Protezler: Kısmen diş eksiği olan kişiler için tercih edilen bir diş protezi çeşididir. Kanca türevi dışarıdan görünen herhangi bir aparatı olmayan estetik diş protezleridir.

 

İmplant Üstü Diş Protezi Çeşitleri

Sabit İmplant Üstü Diş Protezi: Tek bir diş eksikliğinden bütün çene dişlerinin eksikliğine kadar değişebilen durumlarda tercih edilen implant üstü diş protezi çeşididir. İmplant üstü abutment adı verilen parçalara yapıştırılarak sabit şekilde kullanılabilir.

Hareketli İmplant Üstü Diş Protezi: Ağız içi kemik yapısı yeterli olmayan ve hiç dişin olmadığı durumlarda tercih edilen ve implantın kendisinden destek alarak yapılan implant üstü diş protezi çeşididir. Hasta tarafından takılıp çıkarılabilen bir diş protezidir.

Diş Protezi Çeşitleri
1