Apikal Rezeksiyon Nedir? 

Apikal rezeksiyon, dişin kemik içinde bulunan kök ucundaki iltihaplı kısmın cerrahi olarak alınması işlemidir. Dişlerin kök ucunu hedef alan minör bir ameliyat denebilir. Diş çürüklerinin uzun dönemde derinleşerek dişin pulpa denilen sinirlerin ve damarların olduğu iç yapısını etkilemesi sonucunda uygulanan kanal tedavisi çoğu hastada yeterli olurken bazen bu tedavi yeterli olmayabilir.

Kanal tedavisiyle beraber iltihabın kemik doku üzerinde oluşturduğu lezyonlu alanların temizlenmesi gerekmektedir. Bu işlem apikal rezeksiyon olarak adlandırılır. Yani dişin kökünün bir kısmının ve iltihaplı alanların temizlenmesi anlamına gelmektedir. Böylelikle iltihaplı alan tamamen temizlenerek hastanın dişiyle alakalı olan ağrı, şişlik, iltihap akışı gibi şikayetleri de ortadan kalkarak diş çekimi olmaksızın diş kurtarılır ve dişin fonksiyonu kazandırılır.

Apikal rezeksiyon ile diş tedavisi diş çekimi olmaksızın yapılır ve dişlere bir şans daha tanınarak ağız içinde varlığını sürdürmesine imkan verir. Apikal rezeksiyon tedavisi sonrası medikal tedavi ve buz uygulaması yapılarak bu dönemin daha konforlu geçmesi sağlanır. Bölgeye atılan dikişler ise 7.günün sonunda alınarak işlem tamamlanır.

 

1