İmplant Tedavisi

İmplant Nedir?

İmplant eksik dişlerin tedavisinde kullanılan ve çene kemiklerine yerleştirilen yapay diş kökleridir. İmplant tedavisinin diğer tedavilere göre avantajı komşu dişlere zarar vermemesidir ve köprü tedavilerindeki gibi komşu dişlerin kesilmesine gerek kalmaz.

İmplant diş kökü görevi görür ve doğal diş gibi günlük aktivitelerinizi (konuşma, yemek yeme vb.) yerine getirmenizi sağlar. Ayrıca özellikle ön diş bölgelerinde ideal bir gülüş estetiği yakalamanızı sağlar.

İmplant Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

İmplant tedavisi 18 yaş üzeri, çene ve yüz gelişimini tamamlamış herkese uygulanabilir. Tedaviden önce çene yapısının implanta uygun olup olmadığı panoramik röntgen ve dijital tomografi gibi görüntüleme yöntemleri ile değerlendirilir. Kişinin genel bir sağlık sorunu olması çoğunlukla implant tedavisi yapımı açısından engel teşkil etmez.

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

İmplant tedavisi öncesi, alınan panoramik röntgen ve dijital tomografiler ile çene kemiğine en uygun boyutlarda implant seçilir. Tamamen steril ortamlarda, kişinin isteklerine göre lokal anestezi ile veya genel anestezi ile işlem yapılabilir. Daha önceden çekilmiş dişlerin yerine yapılacak olan implantlar çene kemiğine yerleştirildikten sonra, çene kemiğinin durumu ve kişinin genel sağlık durumu göz önüne alınarak implant üstü protezlerin yapımına başlanır. Protezler işlemden hemen sonra da yapılabileceği gibi implantların çene kemiğine yerleşiminden itibaren alt çenede 3 ay üst çenede 6 ay sonra da yapılabilir. Çekilmesi gereken dişlerin varlığı durumunda da radyografik görüntüler esas alınarak dişin çekimi ile aynı seansta da implant tedavileri yapılabilir.

İmplant Fiyatları Nedir?

İmplant yaptırmak isteyen kişinin en çok merak ettiği konulardan biri implant fiyatının ne olduğudur. İmplant fiyatları implant markasına ve implantın altyapısına göre de değişkenlik gösterdiğinden kesin bir fiyatlandırması yapılamaz. Kişinin tercih edeceği ve uzman diş hekiminin yönlendireceği implant markasına göre implant tedavisinin fiyatlandırması değişecektir. 

İmplant Fiyatları Neden Farklıdır?

İmplant fiyatı kullanılan implantın markasına göre değişmektedir. Yerli ve ithal birçok implant markası bulunmaktadır. Kliniğinimizde sadece başarı oranı yüksek implant markaları ile tedavi yapılmaktadır, ullanılan bütün implantlar ömür boyu garantilidir ve FDA sertifikalıdır.

İmplant tedavisinin fiyatını belirleyen bir diğer unsur ise hastanın kemik yapısıdır. Kemik erimesi olan hastalarda implant tedavisi öncesi kemik tozu gibi ek tedaviler gerekebilir ya da diş eti problemleri olan hastalarda öncelikle bu problemin çözülmesi implant tedavisinin başarılı olması için gereklidir.

İmplantları bir çeşit vidaya benzetebiliriz. Bu implant vidasının üzerine yapılacak üst yapı denilen dişin, hangi materyal kullanılarak yapılacağı implant tedavisinin fiyatını belirleyen diğer bir unsurdur.

İmplant tedavisi fiyatını belirleyen unsurlar:

  • Kullanılacak implantın markası,
  • Ek tedaviye (kemik tozu vb.) ihtiyaç duyulup duyulmayacağı,
  • İmplant tedavisini uygulayacak uzman diş hekiminin tecrübesi,
  • Hastanın ağız ve diş sağlığı durumu, çene yapısı,
  • Kaç adet implant yapılacağı,
  • Ödeme tercihi,
  • Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) taban implant fiyatları.

Randevu alarak aklınızdaki tüm sorulara net cevaplar alabilirsiniz.

İmplant Tedavisini SGK Karşılar mı?

İmplant tedavisi gerek devlet hastanelerinde gerekse özel diş kliniklerinde ücretli olarak yapılır. İmplant fiyatları yasalar gereğince internet üzerinde Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) haricindeki diğer kurum ve kuruluşların kıymetli metal ücreti de dahil fiyat vermeleri yasaklanmıştır. Kliniğimizi telefonla arayarak kıymetli metal ücreti dahil detaylı implant fiyatlarını öğrenebilirsiniz.

0850 305 31 13

 

 

 

 

 

 

 

 

1