Bonding Nedir?

Dişlere kompozit dolgu malzemeleri ile ek yapılması işlemine bonding denilmektedir. Bonding ile dişler hiçbir şekilde yüzeyeden aşındırılmaz.

Bonding Uygulamasında En Önemli Konu Nedir?

Renk seçimi, diş ile bonding uygulamasının uyumu açısından çok önemlidir. Diş hekiminin profesyonel ve titiz çalışması her tedavide olduğu gibi bonding uygulamasında da önemlidir.

Bonding Uygulamasının Ömrü Ne Kadardır?

Bonding uygulamasının ömrü kişiden kişiye göre değişebilir. Ağız ve diş hijyeni düzenli sağlanan ve fonksiyon bozuklukları olmayan optimum bir vakada beklenilen ortalama süre 5 ila 8 sene arasında değişir.

Bonding Uygulaması Ne Kadar Sürer?

Bonding uygulamasının süresi diş hekimleri arasında farklılık göstermektedir. Bonding uygulamasını bir diş hekimi 15 dakikada tamamlarken başka bir diş hekimi 1 saatte yapabilir. Bonding uygulamasının süresinden ziyade yapılan işlemin doğallığı ve kusursuzluğu daha dikkate alınmalıdır.

Bonding Yaptıranların Nelere Dikkat Etmesi Gerekir?

Bonding yaptıran kişiler uygulama yapılan dişi kendi dişi gibi kullanmalıdır. Tırnak yeme, kuruyemiş kırma, diş kullanarak cisimler açma gibi işleri yapmamak gerekir. Bonding uygulamasının en büyük avantajı dişe zarar vermeden yapılmasıdır. Dişe bir malzeme eklenerek aynı seansta tamamlanabilir.

Bonding yapılan dişin bir parçası kırılırsa, kırılan parçayı kısa sürede tamir etmek mümkündür. Bunun dışında çok fazla çay-kahve tüketen kişilerin dişlerinde sararma meydana geleceğinden bonding uygulaması yapılmış kişinin ağız ve diş bakımını aksatmadan tamamlaması gerekmektedir.

1