CAD/CAM Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum; doğada bulunan içerisinde metal destek bulunmayan bir çeşit malzemedir. Kaplamalar kendi içinde metal destekli veya metal desteksiz olarak 2 sınıfa ayrılmaktadır. Günümüzde artık metal destekli olanlar daha az tercih edilmektedir çünkü estetik değildir.

CAD/CAM Zirkonyum  İle Yapılmış Diş Tasarımlarının Ömrü Ne Kadardır?

Diş hekimliğinde CAD/CAM uygulamasıyla yapılmış diş tasarımları genelde metal desteksiz porselen sistemlerden oluşur. Bunlar hem dokuyla oldukça uyumlu olduğundan diş etinde bir rahatsızlık yaratmaz. Kaplamanın ömrü minimum 10 sene olsa da kişinin kullanımı ve ağız içi bakımı bu süreyi etkileyecektir.

CAD/CAM Zirkonyum İle Yapılmış Diş Tasarımlarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

CAD/CAM uygulaması yapılmış diş tasarımdan sonrasında kişi dişlerini kullanmaya tedavinin hemen sonrasında başlayabilir. Konuşma ve ağız kapama gibi alışma süreci sonrasında günlük hayatını etkileyecek bir problem yaşamaz. 

 

Diş Hekimliğinde CAD/CAM Uygulamaları Nasıldır?

Diş hekimliğinde CAD/CAM uygulamaları teknolojinin de gelişmesiyle birlikte oldukça sık bir şekilde kullanılmaktadır. CAD/CAM bilgisayar destekli dizayn-bilgisayar destekli üretim anlamına gelmektedir.

Diş hekimi hasta ağzında gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra özel bir tarayıcı ile ağzı tarar, ağız ölçüsü bilgisayar ortamına üç boyutlu olarak aktarılır. Sonrasında bilgisayar destekli tasarım evresi başlar.

Diş hekimi taramalar sonucunda ister tek diş için ister çoklu diş için dizaynı tamamlayabilir. Dizayn sonrasında bilgisayarla üretim aşaması başlar. Özel porselen bloklar makinanın içine yerleştirilir ve 3 boyutlu işlenmiş dişler elde edilir.

CAD/CAM uygulamasının en büyük avantajı tedavinin hızlı sonuçlanmasıdır. Ayrıca fabrikadan çıkan porselen blokların estetik kalitesi çok yüksektir ve uzun ömürlü malzemelerdir. Diş hekimine ve hastaya çok büyük rahatlık sağlar. 

 

1