Kök Kanal Tedavisi

Dişin ağızda görünmeyen, kemik içerisinde kalan kısmına kök; bu kısmın tedavisine de kök kanal tedavisi denilmektedir. İlerlemiş diş çürüğü, şiddetli hassasiyet veya ağrı, travmaya bağlı diş dokularının geri dönüşümsüz harabiyeti kök kanal tedavisi ile tedavi edilmektedir.

Diş dokularının merkezinde pulpa adını verilen, dişin büyümesini sağlayan sinirsel bir yapı bulunmaktadır. Canlı ve sağlıklı bir dişte korunması gereken pulpa dokusu hasarlı dişlerde ağrıya sebebiyet vermektedir. Kök kanal tedavisiyle pulpa dokusu çıkarılıp yerine doku dostu materyallerle kök dolgusu yapılır. Bu sayede dişler ağrıdan arındırılıp, uygun estetik ve fonksiyonel yapıyla desteklenerek ağızda tutulur.

Kök kanal tedavisi uygulaması
Kök kanal tedavisi uygulaması


Çoğunluk tarafından en korkulan tedavilerden biri olan kök kanal tedavisi günümüzde, ağrısız bir şekilde kolayca uygulanabilmektedir.

Döner eğe sistemleri ve ileri görüntüleme yöntemleri ile desteklenen kök kanal tedavisi yöntemi ile hızlı ve güvenilir bir tedavi sağlanmaktadır. Kökün anatomik yapısına uygun ve doğru yapılmış bir kök kanal tedavisinin başarı oranı %90’ın üzerindedir.

1