Pedodonti Nedir?

Bebeklerin ve çocukların (0-13 yaş grubu) süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak gelişmesini, meydana gelebilecek olumsuzlukların (çürük, travma, kalıtımsal etkenler) yaratabileceği etkileri düzeltmeyi hedefleyen bir anabilim dalıdır.

Pedodontist Nedir?

Pedodontist, 0-13 yaş grubu bebeklerin ve çocukların ağız ve diş bakımı ile ilgilenen diş hekimidir.

Çeşitli nedenlerden kaynaklı küçük yaş gruplarında da diş çürükleri oluşmaktadır. Oluşan çürükler dolgu ve kanal tedavisi yöntemleri ile tedavi edilerek tekrar kullanım konforu kazandırılmaktadır. Ancak tedavi edilemeyen süt dişleri çekilir ve bu durumda da diş eksikliği meydana gelir. Oluşan bu eksiklik ile dişler yerinden kaynar. Boşluğa doğru diğer dişler yol almasın diye tutucular yapılır. 

Pedodontist görseli
Pedodontist görseli
Kliniğimizde sürekli Pedodonti Uzman Diş Hekimi bulunmaktadır.
 
 
 
 

Ebeveynler Ne Yapmalı?

Süt dişlerinin mineleri daimi dişlere oranla daha ince olduğu için çürüğe karşı çok hassastırlar. Bu nedenle çocukların süt dişlerinin bakımı ebeveynler tarafından çok sık olarak kontrol edilmelidir.

Çocukluk döneminde fırçalama alışkanlığının kazanılmaması veya düzenli yapılmadığı durumlarda alışkanlıkta bozulmalar görülebilir. Diş fırçalamanın önemi ve düzenliliği konusunda ebeveynler titizlikle kontrol sağlamalıdır.

Çocukların diş sağlığında herhangi bir problem olmasa da diş hekimi sürecine alışması açısından 6 ayda bir pedodonti uzman diş hekimi tarafından muayenesi gerçekleştirilmelidir. 

Diş hekimi korkusu yaşayan çocuklar için uyku sırasında tedavi – sedasyon hizmeti kliniğimizde profesyonelce sağlanmaktadır. Alanında uzman pedodonti hekimimiz ve anestezi uzmanımız ile diş tedavisi başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Konu ile ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Pedodonti – Çocuk Diş Hekimi konusu ile ilgili sayfamızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

1