Diş Apsesi Nasıl Geçer?

Diş apsesi demek dişin ya da çevre dokuların iltihaplanması demektir. Diş apsesinin nedeni çürük sebebiyle hastalanan pulpa dokusu, bazen ise diş eti hastalığıdır. Bu neden ortadan kaldırılmadığı sürece yapılacak hiçbir müdahale tam olarak sonuç vermez.

Diş apsesi oluştuğunda ertelemeden uzman diş hekimi muayenesi ile kontrol edilmelidir. Geçici yollarla apse oluşmuş dişin ağrısı hafifletilebilse de apse kendini tekrarlayacağından mutlaka diş hekimi kontrolü gerekir.

Diş apsesini ifade eden görsel

Diş apsesini ifade eden görsel

Diş Etindeki Apse Nasıl Tedavi Edilir?

Diş ve diş eti arasında normalde fizyolojik olarak 0.5 ile 1 milimetre arasında bir boşluk bulunur. Bu boşluk eğer güzel temizlenmezse zamanla artar. Artan bu boşluğa sıkışan gıdalar artık hiç temizlenemez hale gelir. Temizlenemez hale gelen biriken gıdaların bakteri ile birleşmesi sonucu diş etlerinde apse görülür. Bu apsenin ortadan kaldırılması için öncelikli tedavi yolu bir diş taşı temizliği yapılmasıdır.

Diş taşı temizliğinin hemen ardından lazerle ya da küretaj denilen diş etlerini temizlenmesi işlemi yapılır. Bu temizleme işlemi sonrası hastanın yapacağı ağız ve diş bakımı da oldukça önemlidir. Diş iplerini, arayüz fırçasını ve diş fırçalaması çok iyi yapıldıktan sonra bu apsenin tekrarlaması beklenmez. 

1